Przepisy z olejem śliwkowym 1



Olej śliwkowy otrzymywany w wyniku tłoczenia na zimno pestek śliwy domowej. O oryginalnym i intensywnym zapachu: górna nuta to aromat owoców, nuta serca to delikatna woń migdałów, a podstawowe tło stanowi mocny marcepanowy akcent. Bez konserwantów i środków zapachowych, 100% naturalny. Do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Zawiera m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-9, tokoferole (wit. E), fitosterole. Zastosowanie kosmetyczne tutaj.

Na patelni podsmażyć szparagi , zdjąć z patelni i na tym samym tłuszczu (olej śliwko-wy) podsmażyć czosnek, migdały oraz chleb, aż nabiorą złotego koloru. Szparagi obrać, zaczynając od czubka (poniżej główki) i przechodzić w kierunku dołu, twarde końce szparagów należy usunąć (stwardnienie to ok. 2 cm końcówki warzywa). Następnie pokroić je w kawałki i gotować w bulionie z kurczaka przez ok. 25 minut. Rozgnieść czosnek, zalać go niewielką ilością bulionu, dodać migdały i podsmażony chleb i rozdrobnić wszystko przy użyciu trzepaczki. Mieszankę przelać do garnka ze szparagami i rozdrobnić aż do uzyskania jednolitego kremu. Doprawić solą i pieprzem, zagotować, dodać podsmażone końcówki szparagów. Podawać na ciepło z grzankami.



Na dzień przed podaniem puddingu, ryż zalać 500 ml mleka, przykryć folią i wstawić na noc do lodówki. Następnego dnia ryż odcedzić, mleko po namaczaniu ryżu połączyć z 1,5l świeżego mleka i zagotować (pamiętając o mieszaniu). Dodać odcedzony ryż, odczekać do ponownego zagotowania się po czym zmniejszyć gaz i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut często mieszając. Skrobię kukurydzianą rozpuścić w niewielkiej ilości wody, dodać do mleka z ryżem. Gotować aż mleko zgęstnieje, zdjąć z gazu, dodać olej śliwkowy i wymieszać. Odstawić do ochłodzenia. Podawać udekorowane migdałami.

Liście młodego szpinaku przebrać, oderwać ogonki, opłukać i osuszyć. Cykorię wypłukać, osuszyć na papierowym ręczniku. Wykrawamy głąb i brzydkie liście, resztę kroimy na drobne kawałki. Mango obrać ze skórki, przeciąć na pół, wyjąć pestkę, pokroić w kostkę. Rzodkiewki umyć i pokroić w ćwiartki. Pokrojone warzywa wymieszać. Sos przygotowujemy dokładnie mieszając ze sobą sok pomarańczowy, ocet winny, olej śliwkowy i musztardę. Doprawiamy solą i pieprzem. Sosem polewamy sałatkę i dekoru-jemy kawałkami awokado.



Mleko zagotować w rondlu, dodać połowę ilości cukru. Gotować przez minutę po czym zdjąć z ognia i przykryć. Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem, dodać skrobię kukurydzianą i ubijać do uzyskania jednolitej masy. Masę żółtkową dodać do ciepłego mleka i dobrze wymieszać. Rondel postawić ponownie na ogniu, gotować na małym ogniu, mieszając drewnianą łyżką przez 8 minut, aż krem zgęstnieje. Na koniec dodać olej śliwkowy i wy-mieszać. Odstawić z ognia, podzielić krem na 2 równe części. Do jednej dodać kakao i wymieszać. Deser podawać w podłużnych, przezroczystych szklankach, nakładać na przemian jasny i ciemny krem. Przed podaniem ochłodzić i przyozdobić startą czekoladą lub płatkami czekoladowymi (czekoladę rozpuścić, wylać na gładką, chłodną powierzchnię, delikatnie zeskrobać płatki cienkiej czekolady).



Mleko zagotować w rondlu. Utrzeć żółtka z cukrem i olejem śliwkowym i dodać do mleka. Gotować przez 2 minuty ciągle mieszając. Zdjąć z gazu, dodać białą czekoladę i mieszać do rozpuszczenia. Czekoladową zupę po ochłodzeniu wstawić do lodówki na minimum pół godziny. Zupę podawać z dwoma ćwiartkami figi, udekorowaną startą ciemną czekoladą.




 Czekoladę rozpuścić w łaźni wodnej. Gdy się rozpuści, zdjąć z gazu, dodać olej śliwkowy i wymieszać. W drugiej misce utrzeć żółtka z cukrem waniliowym, dodać wszystko do czekolady. Białka ubić ze szczyptą soIi, około ¼ ubitej masy dodać do czekolady i wymieszać, następnie dodać resztę białek i bardzo delikatnie wymieszać. Czekoladowy mus, przed podaniem wstawić na 4 godziny do lodówki. Podawać z bitą śmietaną.

Papryki i bakłażana (nieobrane) gotować na parze przez 20 minut, ząbki czosnku przez minutę. Po ugotowaniu z bakłażana zdjąć skórkę, paprykę oczyścić i obrać. Obrane warzywa zmiksować na jednolitą masę jednocześnie dodając po łyżeczce olej śliwkowy. Następnie dodać wino, starty czosnek i drobno pokrojoną pietruszkę. Całość ubijać przez 1 minutę. Z pomidora zdjąć skórkę, odcisnąć trochę soku, pokroić drobno i dodać do paprykowego puree. Puree przykryć folią i odstawić do lodówki na 12h.

Kalafiora i ziemniaki obrać i pokroić. Do przygotowanego wcześniej wywaru z warzyw dodać kalafior, ziemniaki, posolić i gotować przez 15 minut. Pora pokroić na cienkie plasterki, delikatnie podsmażyć na maśle na patelni, następnie dodać do wywaru z kalafiorem i gotować na wolnym ogniu przez 5 minut. Po tym czasie zupę zmiksować na krem i gotować na wolnym ogniu przez kolejne 5 minut. Na koniec dodać olej śliwkowy oraz gałkę muszkatołową, wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Podawać udekorowaną pietruszką i szczypiorkiem. 

Cytrynowy confit: cytryny szorujemy szczoteczką pod gorącą, bieżącą wodą, po czym wycieramy do sucha i kroimy w plastry (ze skórką). Plasterki wkładamy do wyparzonego szklanego naczynia (może być słoik), posypujemy czubatą łyżką cukru, dodajemy liście tymianku, zgniecione albo bardzo grubo zmielone ziarna pieprzu (łyżeczkę), mieszamy. Całość zalewamy oliwą, tak aby wszystko było nią przykryte. Następnie naczynie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce- na miesiąc.
Pasta: pieczarki opłukać i moczyć w zimnej wodzie co najmniej przez godzinę. Pieczarki, oliwki i cytrynę zmiksować, stopniowo dodając olej śliwkowy. Mieszać aż do uzyskania jednolitej masy. Pastę odstawiać na godzinę do lodówki. Podawać na tostach. 

Brokuł umyć i podzielić na małe kawałki. Cebulę i czosnek obrać i pokroić. Cebulę smażyć na maśle, na małym ogniu przez 5 minut, potem dodać starty czosnek i smażyć jeszcze 2 minuty. Następnie dodać brokuły i pokrojone ziemniaki, zalać wodą (1 litr), posolić i gotować przez 35minut. Po tym czasie zupę zmiksować, do-dać śmietanę, doprawić i gotować jeszcze 5 minut. Na koniec dodać olej śliwkowy.





Owoce pokroić w kostkę i ułożyć je na blaszce do pieczenia, skropić sokiem z cytryny. Piekarnik nagrzać do 2000C. Zmieszać ze sobą mąkę, mąkę migdałową, cukier, margarynę, dodać olej śliwkowy. Powstałą kruszonką posypać owoce i piec przez 30 minut.


Przygotować sos do sałatki: 6 łyżek oliwy z oliwek wymieszać z 1 łyżeczką oleju śliwkowego, 2 łyżkami octu winnego z białego wina, 1 łyżką octu balsamicznego, 1 łyżeczką różowej soli himalajskiej i ½ łyżeczki białego, świeżo zmielonego pieprzu. W misce wy-mieszać kiszoną kapustę, posiekany szczypiorek, pietruszkę, startą marchewkę, polać przygotowanym wcześniej sosem i ochłodzić. W dużym garnku zagotować wodę, dodać sól morską i mrożone ogony homarów. Gotować przez ok. 3 minuty. Po tym czasie ogony wyjąć z garnka, ochłodzić pod zimną i oddzielić mięso od skorupki. Mięso homarów podzielić na mniejsze cząstki, dodać do sałatki, wymieszać i udekorować świeżym ogórkiem.