Wymogi certyfikacyjne - co "musi" eko-kosmetyk

Znakiem Ecocert i Cosmebio  mogą być oznakowane produkty, które spełniają następujące kryteria:

  • Ilość stosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95%. Do produkcji kosmetyków naturalnych wykorzystywane są składniki pochodzenia roślinnego (np. ekstrakty roślinne, oleje roślinne, olejki eteryczne), zwierzęcego(np. mleko) i mineralnego (m.in. nieorganiczne pigmenty, glinki, glinokrzemiany, mika, krzemionka i różne naturalne sole). Produkcja kosmetyków naturalnych lub ekologicznych powinna odbywać się w odseparowaniu od produktów nie podlegających certyfikacji aby wyeliminować ryzyko przypadkowego domieszania zabronionych składników. Dotyczy to również przechowywania i właściwego oznakowania zarówno surowców, jak i gotowych wyrobów.

  • Przynajmniej 50% musi pochodzić z kontrolowanych upraw biologicznych. Wyciągi roślinne, stosowane w recepturach muszą pochodzić z nadzorowanych plantacji, których kontrola rozpoczyna się w momencie przygotowania gleby. Zanim zostanie założona plantacja ekologiczna, przez okres 3 kolejnych lat sprawdzany jest skład chemiczny gleby, na której rośliny mają rosnąć. Oprócz ziemi bada się wodę deszczową i tę, która używana jest do podlewania upraw, pod kątem stopnia i rodzaju zanieczyszczeń występujących w wodzie. Niedozwolone jest także stosowanie konwencjonalnych środków ochrony roślin i nawozów. Dopuszcza się używanie wyłącznie takich, które znajdują się na listach dozwolonych i certyfikowanych środków.

      • Zakazane jest stosowanie produktów petrochemii tj. olej silikonowy, parafiny i produktów syntetycznych. Nie zawierają sztucznych substancji zapachowych i barwiących.

        • Dozwolone są tylko niektóre konserwanty stosowane powszechnie w środkach spożywczych, w minimalnych ilościach. Wymogi bezpieczeństwa produktu nie pozwalają na zaniechanie ich używania, dopuszczone są niewielkie ilości tzw. konserwantów identycznych z naturalnymi, których odpowiedniki, w postaci chemicznie takich samych lub bardzo zbliżonych związków, występują w przyrodzie. 

        • Zakaz testowania produktu końcowego na zwierzętach.
            • Zakaz stosowania enzymów, surowców modyfikowanych genetycznie, niedopuszczalne jest stosowanie  promieniowania radioaktywnego w celu sterylizacji produktu.

              • Proces produkcji powinien być przyjazny dla środowiska  na wszystkich swoich etapach. Opakowanie powinno być biodegradowalne lub nadawać się  do ponownego użycia. Zabronione jest też pakowanie w aerozole wykorzystujące sprężone gazy, takie jak propan, butan, izobutan. 
               

                • Nie wolno stosować surowców pochodzących z martwych zwierząt. Dozwolone są składniki pochodzenia zwierzęcego, ale pozyskane z żywych zwierząt (np. mleko, wosk pszczeli).

                Produkt, który spełnia wszystkie, powyższe wymagania może być określany jako ekologiczny.

                  W ostatnich latach wiodące europejskie jednostki certyfikacyjne (francuski Ecocert, Cosmebio, niemiecki BDIH, angielski Soil Association, włoski ICEA, belgijski Bioforum), opracowały wspólne i jednolite zasady certyfikacji kosmetyków o nazwie COSMOS (Cosmetics Organic Standard).

                  Brak komentarzy:

                  Prześlij komentarz