Przepisy z olejem śliwkowym 2

Olej śliwkowy jest doskonały dla osób gotujących z pasją. Nadaje niepowtarzalny charakter potrawom, już kilka kropel dodanych do sosu do sałatek czy owoców morza pozwala stworzyć danie dla wykwintnych smakoszy. Może być dodawany zarówno do majonezu i marynat jak i słodkich wypieków a nawet lodów. Jest doskonały do wykończenia i doprawienia ciepłych potraw, grillowanych ryb, sushi. Łącząc go z innymi przyprawami lub olejami możemy kreować nowe smaki i eksperymentować w kuchni.


Pstrąga oczyścić, wyfiletować i zdjąć skórkę. Zanurzyć w marynacie z oleju śliwkowego i szafranu, zostawić na noc w lodówce. Po tym czasie rybę grillować smarując pozostałą marynatą. Skórę ryby podsmażyć na patelni aż stanie się chrupiąca i lekko gorzka. Przygotować sałatkę z boczku, buraków, cykorii i octu balsamicznego. Podsmażyć pstrąga z obu stron aż nabierze koloru pomarańczowego. Podawać z sałatką , udekorować smażoną skórką.



Przygotować marynatę z soli z Maldon, pieprzu, soku z cytryny, oleju śliwkowego i świeżych ziół. Rybę pokroić na cienkie paski, zalać marynatą i odstawić do lodówki Dziki ryż wymieszać z odrobiną oleju winogronowego, następnie ugotować go w bulionie z kurczaka. Gdy ryż zmięknie dodać resztę oleju. Po ugotowaniu doprawić, solą, pieprzem, sokiem z połówki cytryny, dodać parmezan i ugotowane, pokrojone w kostkę warzywa. Usmażone filety podawać na czarnym risotto. 
Białą część pora pokroić na talarki, ziemniaki pokroić w kostkę. W rondlu delikatnie pod-dusić na maśle pora, następnie dodać pokrojone ziemniaki, wlać wodę, doprawić solą i pieprzem i gotować przez 20 min. Po tym czasie zupę zmiksować i przecedzić, ochłodzić w lodówce. Do zimnej zupy dodać śmietanę i doprawić kilkoma kroplami oleju śliwkowe-go . Obrane i opłukane krewetki posolić i popieprzyć , smażyć na rozgrzanej oliwie przez kilka sekund. Pomidora przekroić na pół, delikatnie wycisnąć sok i pestki po czym pokroić w kostkę, dodać poszatkowany czosnek i bazylię. Sposób podawania: na talerz nalać chłodną zupę, potem dodać 4 krewetki i udekorować pomidorami zmieszanymi z bazylią i czosnkiem. Ten oryginalny i naprawdę wyborny chłodnik o francusko brzmiącej nazwie vichyssoise (wymawiaj: wiszisuaz) pochodzi z kuchni amerykańskiej i należy do najbardziej znanych zup świata.

Z ciasta francuskiego wyciąć 4 krążki o średnicy 15cm. Jabłka obrać i pokroić na małe kawałki, ułożyć na krążkach z ciasta francuskiego, następnie polać roztopionym masłem ze szczyptą cynamonu. Zapiekać w piekarniku w temperaturze 2000C przez ok. 15 minut. Podawać z lodami waniliowymi - kulkę lodów waniliowych ułożyć na tarcie i skropić 4-6 kroplami oleju śliwkowego.


W misce dokładnie wymieszać ze sobą jajka, cukier i sól. Następnie wsypać mąkę, proszek do pieczenia, mleko i olej śliwkowy. Mieszać aż do uzyskania jednolitej masy. Formę do pieczenia wysmarować tłuszczem. Do formy wlać połowę z przygotowanego ciasta, na nim ułożyć obrane i pokrojone gruszki, następnie wlać resztę porcji ciasta. Piec w termostacie przez 40minut.



Cebulę drobno pokroić, podsmażyć razem z orzeszkami na oliwie z oliwek. Gdy orzeszki nabiorą złotego koloru, dodać opłukany ryż. Następnie dodać przyprawy, miętę, koncentrat pomidorowy, cukier i sól. Podgrzewać na wolnym ogniu aż ryż stanie się przezroczysty. Dodać szklankę wody i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie zdjąć z ognia, odstawiać na 5-7 minut - aż ryż napęcznieje, następ-nie skropić olejem śliwkowym. Papryki nadziać aromatyzowanym ryżem, ułożyć w garn-ku w pozycji pionowej i wlać do niego szklankę wody. Gotować na małym ogniu przez ok. 25 minut, pilnować aby w garnku zawsze była woda. Podawać na ciepło lub zimno.



Mirabelki oczyścić i wydrylować. Do mąki dodać, jajka, mleko, mleko skondensowane, suszone drożdże i olej śliwkowy, wszystko dokładnie wymieszać. Foremki do ciastek wypełnić do 1/3 przygotowanym ciastem, a na wierzchu ułożyć mirabelki. Piec przez 20 minut w temperaturze 1900C.


Mąkę przesiać, dodać jajka, piwo, wodę, doprawić odrobiną soli. Wszystkie składniki wymieszać na gładkie, płynne ciasto, następnie przykryć ściereczką i odstawić na 2 godziny. Przed samym smażeniem dodać do ciasta Brandy i wymieszać. Smażyć z odrobiną masła. Gotowe, ciepłe jeszcze naleśniki posmarować olejem śliwkowym i oprószyć cukrem waniliowym.




Zagotować 500ml wody z dodatkiem 250g cukru. Gdy woda zacznie się gotować, zanurzyć w niej na 20 sekund obrane marchewki (10-15 młodych marchewek). Po zblanszowaniu marchewki ochłodzić w zimnej wodzie. W miseczce wymieszać żółtka, 150 g cukru i olej śliwkowy. W rondlu zagotować 50 ml wody, po zagotowaniu zdjąć z gazu, a na rondel postawić miseczkę z kremem (utarte żółtka z cukrem i olejem) i mieszać przez 4-5minut. Marchewki podawać w kremie sabayon.


W rondlu rozpuścić masło, dodać mąkę kukurydzianą i wymieszać. Następnie dodać wodę i ponownie wymieszać. Do rondla dorzucić wiśnie, cynamon, cukier i sól, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 20 minut. W międzyczasie przygotować migdałowy krem: zmieszać 2 łyżki bitej śmietany z olejem śliwkowym. Zupę podawać z kremem migdałowym.

Z ciasta francuskiego wyciąć krążki o średnicy 22cm i ponakłuwać je widelcem. Na papierze do pieczenia ułożyć drobno pokrojoną dynię i odstawić do lodówki na 10min. Do piekarnika nagrzanego do 1800C włożyć krążki z ciasta francuskiego oraz dynię na papierze i piec przez 10min. Po tym czasie dynię wyjąć z piekarnika, natomiast spód ciasta dokładnie posmarować białkiem i zapiekać jeszcze przez 3 minuty. Podpieczoną dynię przełożyć do rondla, dodać 100ml wody, posolić i gotować przez 10 minut. Gdy dynia rozmięknie, zdjąć pokrywkę i gotować aż woda z rondla wyparuje. Zdjąć z gazu, dodać parmezan, tymianek, pieprz. Dynię z dodatkami ułożyć na cieście francuskim i zapiekać przez 5 minut. Po tym czasie tartę wyjąć z piekarnika, po 2-3 minutach posmarować olejem śliwkowym. 

Pomidory i truskawki umyć, usunąć szypułki, każde pokroić na 8 równych części. Całość delikatnie wymieszać. Przygotować sos do sałatki – połączyć olej śliwkowy i ocet balsamiczny. Sosem polać pomidory i truskawki, udekorować listkami bazylii, dodać odrobinę soli.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz