Oleje roślinne są niezwykle wartościowe dla naszej skóry, w odróżnieniu od parafin mogą wnikać w warstwę rogową naskórka, wspomagając naturalne funkcje skóry.
Warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną, a więc najbardziej widoczną warstwą skóry. Jej rola w estetycznym wyglądzie człowieka jest bardzo ważna. Ma związek ze stanem powierzchni, który zależy przede wszystkim od ilości związanej wody i od zdolności złuszczania się w warstwie rozłącznej.
Nieuszkodzona warstwa rogowa jest idealną barierą fizyczną. Chroni przed ciałami obcymi (chemikalia, bakterie, grzyby, wirusy) i jednocześnie zapobiega w dużej mierze utracie wody przez organizm.
Warstwa zrogowaciała przypomina mur z cegieł: komórki nakładają się jedne na drugie, a pomiędzy nimi znajduje się spoiwo zwane cementem międzykomórkowym, które je łączy ze sobą. Cement w uproszczeniu pełni rolę uszczelniacza - wypełnia przestrzenie pomiędzy komórkami i powoduje, że warstwa rogowa bardzo trudno przepuszcza wodę.
Cement międzykomórkowy złożony jest głównie z: cholesterolu, ceramidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych (i inne). Związki te powinny występować w określonych proporcjach, zaburzenie tych proporcji może spowodować pogorszenie funkcjonowania bariery naskórkowej.
Jak działają oleje roślinne
Oleje roślinne skutecznie wzmacniają bariery hamujące utratę wody. Zawarte w nich Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, są składnikami cementu międzykomórkowego w warstwie rogowej naskórka, dlatego z łatwością wbudowują się w cement i uszczelniają go (uzupełniają brakujące lipidy).
W przypadku, gdy na skutek niedoboru zostaną zastąpione kwasami nasyconymi lub mononienasyconymi budowa cementu, a co za tym idzie jego funkcje barierowe, zostają zakłócone.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe wykazują także pośrednie działanie nawilżające - w wyniku szeregu przemian enzymatycznych są przekształcane w substancje regulatorowe o działaniu miejscowym (tzw. eikozanoidy lub prostaglandyny), biorące udział m.in. w powstawaniu i regulacji stanów zapalnych oraz decydujące o prawidłowym przebiegu wzrostu naskórka.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są także składnikami sebum (wydzieliny gruczołów łojowych), które tworzy płaszcz wodno-lipidowy przylegający do warstwy rogowej. Płaszcz ten zapobiega wysychaniu zewnętrznych części warstwy rogowej i tym samym jeszcze bardziej hamuje ucieczkę wody.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe nie są syntezowane przez organizm człowieka i muszą być dostarczane z zewnątrz. Przez wiele lat były zaliczane do witamin (witamina F).
W zależności od oleju roślinnego pozostałymi składnikami aktywnymi mogą być (oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych): witaminy A, E, D, flawonoidy, fitosterole, fosfolipidy, garbniki, śluz, kwasy organiczne, sole mineralne, saponiny, lecytyna, aminokwasy, skwalen, polifenole…
;)
OdpowiedzUsuńOgólnie wiem, że nie wszystkie oleje roślinne są takie świetne, ale takie https://www.olejznatury.pl/ jak najbardziej warto mieć. Ogólnie mam też w sumie sporo różnych produktów w domu, ale nie wiem, które warto jeść. Na pewno staram się unikać oleju palmowego.
OdpowiedzUsuń