Składniki/INCI

Skład kosmetyku opisuje się według międzynarodowego nazewnictwa składników kosmetycznych – INCI (International  Nomenclature of Cosmetic Ingredients). 

Na podstawie składu INCI możemy dowiedzieć się co dokładnie zawiera dany kosmetyk. Jest to informacja obowiązkowa i musi znaleźć się na opakowaniu lub ulotce kosmetyku. W systemie INCI stosuje się angielskie nazwy związków chemicznych oraz łacińskie nazwy roślin.

Obszerny katalog składników kosmetycznych obejmuje ponad 14 tysięcy składników i jest on na bieżąco uzupełniany.  Panuje błędne przekonanie, że im krótsza lista składników tym mniej szkodliwy kosmetyk – jednak skrócona lista składników może oznaczać np. mniejszą liczę składników aktywnych. 


Kolejność składników
Składniki są spisane w porządku ilościowym malejącym, aż do stężenia 1%  (czyli składnik, którego jest w kosmetyku najwięcej jest wymieniony na liście jako pierwszy). Jeśli dwa lub więcej komponentów występuje w takiej samej ilości, to są one porządkowane zgodnie z alfabetem. Poniżej  stężenia 1% składniki mogą być wymienione w sposób nieuporządkowany. 


Składniki często występują w takiej kolejności: woda, substancje tłuszczowe, humektanty, substancje powierzchniowo czynne, substancje aktywne, konserwanty, antyutleniacze, barwniki, zapachy. 


  • Kompozycje zapachowe i aromaty określa się jako: „parfum” (zapach), „aroma”(aromat). 
  • Wszelkie mieszaniny konserwantów, składników aktywnych muszą być wyszczególnione.  
  • W składzie kosmetyku wymienia się także tzw. potencjalne alergeny, czyli 26 składników kompozycji zapachowych, które u osób szczególnie wrażliwych mogą wywoływać uczulenia. 

Składniki mogą być oznaczone przez kombinację liczb i liter lub skrótów np.: 
  • Barwniki są nazwane numerem według indeksu kolorów (CI– Colour Indeks). Znajdziemy je pod nazwą Cl i numerem 10000 do 80000.
  • Farby do włosów o złożonej budowie chemicznej mogą być oznaczone przez kombinację koloru i numeru poprzedzonego literami HC (Hair Color).
  • EDTA = kwas etylenodiaminotetraoctowy
  • PEG= polietylenowy polimer tlenku etylenu
  • BHA = butylohydroksyanizol


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz