Ogólna "budowa" kremu


Krem to podstawowy kosmetyk co codziennej pielęgnacji skóry. 

W skład obecnie produkowanych kosmetyków wchodzi ogromna liczba związków organicznych i nieorganicznych, a wśród nich znajdziemy zarówno substancje syntetyczne jak i pochodzenia naturalnego. 

Receptura kosmetyku nie może być przypadkowym zestawem surowców, musi mieć udokumentowaną skuteczność i wartość użytkową potwierdzoną badaniami. Do tego dochodzą badania chemiczno – mikrobiologiczne i toksykologiczne surowców i wyrobu gotowego. 

Równie ważna jak lista składników jest też technologia produkcji. Według tej samej listy składników można sporządzić kilka różnie wyglądających kremów o zupełnie innych własnościach, nawet zakładając, że znamy procentowe ilości wszystkich składników. Każdy preparat kosmetyczny – receptura posiada szczegółowy opis procesu technologicznego określający sposób łączenia składników, temperaturę mieszania, rodzaj urządzenia do przerobu i konfekcji. 


Skład kremu 

Składniki kremu możemy podzielić ogólnie na 3 grupy: 
  1. Składniki bazowe: woda, alkohol, substance tłuszczowe - stanowią większość masy kosmetyku.
  2. Składniki pomocnicze: emulgatory, składniki konsystencjotwórcze, składniki stabilizujące, konserwanty, barwniki, kompozycje zapachowe.
  3. Składniki czynne warunkujące działanie i efekty kosmetyczne.



Wiele składników kosmetyku pełni kilka funkcji naraz, tzn. może być jednocześnie emolientem, poprawiać konsystencję i chronić przed negatywnym wpływem promieniowania UV (np. masło shea).
 

Większość oferowanych na rynku kremów pielęgnacyjnych, zarówno do twarzy, jak i do ciała, to emulsje. Emulsje powstają w wyniku wymieszania substancji tłuszczowych z wodą. Ponieważ taka mieszanka posiada tendencję do rozwarstwiania się (jako że woda i tłuszcz z natury się nie mieszają), stabilizuje się ją za pomocą emulgatorów i ewentualnie utwardzaczy. Najprostszy krem składa się więc z wody, tłuszczu i emulgatora. 

Aby  poszerzyć możliwości pielęgnacyjne kremu  wprowadza się do niego tzw. substancje aktywne, aby przedłużyć mu „życie” wprowadza się konserwanty, aby uprzyjemnić aplikację i stosowanie dodaje się składniki poprawiające konsystencję, ułatwiające rozprowadzanie, zapachowe, barwiące…


W kosmetykach naturalnych  składniki bazowe, składniki pomocnicze i składniki czynne są (w odróżnieniu od kosmetyków konwencjonalnych) pochodzenia naturalnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz