Najlepsze oleje roślinne

Oleje roślinne to najstarsze środki pielęgnacyjne, ich stosowanie ma wielowiekową tradycję na całym świecie. Znanych jest prawie 100 różnych rodzajów olejów roślinnych, które mają różnorodne zastosowanie w medycynie, dietetyce bądź w kosmetyce, czy w preparatyce leków recepturowych.

Oleje uzyskuje się z najróżniejszych części roślin: pestek, owoców, nasion czy kiełków. Sposób (technologia) pozyskiwania oleju wpływa na jego ostateczną jakość i skład.

Najlepsze oleje są tłoczone na zimno 

Olej pozyskuje się poprzez wyciskanie (pod ciśnieniem) na zimno surowca. W tym procesie uzyskuje się najlepszą jakość oleju, zawarte w nasionach witaminy i inne substancje czynne (np. lecytyna, wosk, kwasy Omega-3,6,9) nie ulegają degradacji. Wydajność jest niska co przekłada się na wysoką cenę finalnego produktu. Olej tłoczony na zimno ma także stosunkowo krótką datę przydatności do spożycia, jest wrażliwy na światło słoneczne i temperaturę, dlatego oleje te powinny być przechowywane w opakowaniach z ciemnego szkła, w chłodnym miejscu. 

Dla zwiększenia wydajności stosuje się także proces tłoczenia na ciepło, jednak wysoka temperatura tłoczenia zmienia niestety skład oleju i nie jest już on tak wartościowy jak zimno tłoczony (obniżona wartość odżywczą).

Najczęściej spotykanym sposobem pozyskiwania oleju jest rafinacja.
 
Proces rafinacji to szereg procesów chemicznych (każdy z procesów oczyszczania związany jest z traktowaniem oleju związkami chemicznymi), w których oleje zostają pozbawione smaku, koloru i zapachu oraz niestety większości wartości odżywczych. Uzyskany produkt zyskuje większą trwałość, nadaje się do smażenia, jest tani. Efektem ubocznym wysokiej temperatury niezbędnej do obróbki jest powstanie szkodliwych, rakotwórczych, tłuszczów trans. Podobne związki powstają po podgrzaniu nieodpowiedniego rodzaju oleju tłoczonego na zimno do wysokiej temperatury.

Oleje stosowane w kosmetyce - w kremach lub bezpośrednio na skórę (a także w masażu czy dietetyce), powinny być olejami tłoczonymi na zimno, najlepiej bez dodatków substancji syntetycznych (olejów mineralnych czy dodatków zapachowych). Często spotykane określenie „olej z pierwszego tłoczenia” nie oznacza, że został pozyskany w procesie tłoczenia na zimno, może to być olej tłoczony na ciepło bądź rafinowany.
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz