Czy naturalne kosmetyki są lepsze?

Dlaczego warto stosować naturalne produkty kosmetyczne:


  • Po latach doświadczeń i badań udowodniono, że stosowane powszechnie syntetyczne substancje nie są obojętne dla naszego organizmu i środowiska. Każdego dnia aplikujemy na swoje ciało nawet po kilkanaście różnych kosmetyków. W każdym z nich znajduje się mieszanka dziesiątek substancji chemicznych, które mogą przyczynić się do zaburzenia funkcji skóry. Nawet obecne w niewielkich ilościach sztuczne konserwanty, barwniki czy substancje zapachowe mogą powodować uczulenia i alergie.
  • Kosmetyki przesycone środkami konserwującymi, wywierają niekorzystny wpływ na skórę, gdyż niszcząc naturalną florę bakteryjną, działającą jak bariera przeciwzapalna, jednocześnie zmniejszają odporność skóry na zakażenia.  
  • Dodatkowo kosmetyki konwencjonalne zawierają wiele niepotrzebnych skórze składników nie mających wartości pielęgnujących, odżywczych lub leczniczych np: glikole, poliglikole, akrylany, parabeny, rozpuszczalniki ropopochodne, sztuczne aromaty i barwniki, fenoksyetanol, imidazolidinyl urea, werseniany, trójetanolamina, carbomer i wiele innych. Mogą one stanowić ponad połowę masy kosmetyku. Składniki te pełnią funkcje technologiczne, dzięki nim kosmetyk ładnie pachnie, fajnie wygląda, dobrze się miesza, jest stabilny fizykochemicznie, długotrwały, daje złudne efekty nawilżenia skóry. Nasza skóra nie potrzebuje ich do funkcji fizjologicznych. Używanie kosmetyków można porównać do spożywania pokarmów wysoko przetworzonych, które mają coraz więcej wypełniaczy, polepszaczy, a mało składników rzeczywiście odżywczych i prozdrowotnych. 
  • Badania nad niektórymi związkami chemicznymi stosowanymi w kosmetykach trwają i nie da się jednoznacznie powiedzieć, że są szkodliwe, dlatego są powszechnie używane. Cosmetic Ingredient Review (CIR), niezależny panel ekspertów, finansowany przez grupę przemysłowo-handlową Personal Care Products Council, ocenia co roku około 250 składników w celu ustalenia ich bezpieczeństwa. Jeśli panel stwierdzi, że składnik powoduje podrażnienia lub reakcje alergiczne, zaleca ograniczenie jego zawartości do poziomu uważanego za bezpieczny i przesyła informacje dla producentów.  
  • Nie znamy wpływu długotrwałego stosowania określonych związków chemicznych - tj. skutków aplikacji  danego kosmetyku, którego używamy np. przez całe życie.
  • Wszystko, co spłukujemy z siebie każdego dnia pod prysznicem: kremy, balsamy, mydła, żele pod prysznic, szampony, dostaje się do wody i gleby, odkłada w roślinach, organizmach ryb i zwierząt, które potem zjadamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz